הפרעות אכילה ועוד

כמה מילים כלליות על הפרעות אכילה

הפרעות אכילה הן הפרעות נפשיות בהגדרתן על פי ספר האבחנות הפסיכיאטרי (המהדורה החמישית: DSM-5). הפרעות אלו מתאפיינות בדפוסי אכילה בלתי מסתגלים (מאל-אדפטיביים) שיכולים להוביל גם לפגיעה גופנית ממשית בטווח הקצר או הארוך וכן לפגיעה תפקודית במידה כזו או אחרת (כלומר, קושי ממשי לנהל חיים תקינים כמצופה כמו ללמוד או לעבוד כפי שהאדם רגיל). קיימות גם הפרעות אכילה שהן תת-קליניות, כלומר, חומרת או משך קיומם של התסמינים אינם מספיקים כדי לאבחן הפרעת אכילה. מומלץ שלא להקל ראש ולפנות לטיפול בהקדם האפשרי מאחר שמחקרים מראים כי פנייה מוקדמת וקבלת טיפול בסמוך ככל שאפשר למועד הופעת התסמינים מעלים משמעותית את סיכויי ההחלמה. 

אכילה רגשית אינה הפרעת אכילה בהגדרתה וכדאי לזכור שכולנו, כיצורים חברתיים ואנושיים, אוכלים אכילה שיש בה גם מרכיבים רגשיים וזה תקין ונורמלי. ישנם מצבים בהם יש קושי ממשי בשליטה באכילה, לעתים מלווה בקשיים נוספים ומצב זה יכול להיות מוגדר כאכילה רגשית.

חשוב לדעת!
אמנם הרבה אנשים עושים דיאטה למטרות של ירידה במשקל, אבל רק מיעוט יפתחו הפרעת אכילה כהגדרתה הקלינית. הרוב המכריע של הדיאטות נוחל כישלון חרוץ בהשגת המטרה. כלומר, רוב האנשים יחזירו מחדש את המשקל אותו ירדו תוך פרק זמן מסוים, ואף יעלו למשקל גבוה יותר. 

טיפ ממני – באופן כללי כדאי להימנע משינויים תזונתיים שמטרתם ירידה במשקל ולאמץ, בכל גיל ומשקל, אורח חיים בריא הכולל אכילה מאוזנת וגם מהנה לצד פעילות גופנית מתונה.