הפרעת אכילה התקפית

הפרעת אכילה התקפית (Binge Eating Disorder)

הפרעת אכילה התקפית (או בולמוסית) היא הפרעה בה מתקיימות אפיזודות של התקפי אכילה בלתי נשלטים אולם ללא פעולה מטהרת בעקבותיהם ולכן אנשים אלו סובלים ממשקל גבוה. כדי לאבחן הפרעת אכילה התקפית נדרשים הקריטריונים הבאים:
1. התקפי אכילה (Binge Eating) חוזרים שמתאפיינים ב:
   • אכילה של כמות מזון גדולה באופן משמעותי ממה שרוב האנשים היו אוכלים, בפרק זמן מוגדר (שעתיים).
   • תחושת חוסר שליטה בעת האכילה.
2. התקפי האכילה מתאפיינים בלפחות 3 מהפרמטרים הבאים:
   • אכילה מהירה מהמקובלת.
   • אכילה עד תחושת מלאות לא נוחה.
   • אכילה של כמות מזון גדולה, ללא תחושת רעב פיזית.
   • אכילה לבד בשל המבוכה מכמות ואופן האכילה.
   • לאחר האכילה התעוררות של תחושות גועל עצמי, דיכאון או אשמה.
3. התקף האכילה קשור לתחושת לחץ.
4. התקפי האכילה מתרחשים בממוצע לפחות פעם בשבוע במשך שלושה חודשים.
5. התקף האכילה אינו מלווה בהתנהגות מפצה וההפרעה לא מתרחשת רק במהלך אפיזודה של אנורקסיה נרבוזה או בולימיה נרבוזה.

סימני האזהרה:
הסובלות מהפרעה זו, חוות קשיים רגשיים ניכרים והרבה פעמים גם יחס פוגעני מאחרים על רקע היותן במשקל גוף הנחשב לגבוה מאד. העלייה במשקל שאופיינית בהפרעה זו לרוב מעוררת דאגה מהירה בקרב בני משפחה, חברים ואף גורמים רפואיים. יופעל עליהן לחץ גדול להוריד במשקל הגוף אולם לא ניתנת כמעט הכרה למצוקות הרגשיות שמאפיינות אותן. האכילה נעשית לרוב בהסתר אולם הדבר אינו מחייב והסביבה החברתית נוטה להאשים אותן במצבן. הפניה לעזרה מתאפיינת בעיקר בפנייה לגורמים שנראה כי יכולים לסייע בתהליך הירידה במשקל מבלי לתת את הדעת לתהליכים הנפשיים המתחייבים בטיפול בהפרעה זו. עידוד לירידה במשקל, גם לאור התוויה רפואית, מבלי לטפל בגורמים הנפשיים והרגשיים, עלול להחמיר את המצב הנפשי וגם לעכב ירידה במשקל או לגרום לעלייה חוזרת במשקל.

מתי לפנות לעזרה?
מומלץ לפנות לעזרה מקצועית מוקדם ככל שניתן ובאתר העמותה הישראלית לטיפול ומניעה יש רשימה של גורמי טיפול ציבוריים ופרטיים. הצעד הראשון והנגיש ביותר הוא לפנות אל רופא/ת המשפחה. חשוב לדעת שאין להסתפק בהמלצה של ירידה במשקל בלבד ויש לפנות לגורמי טיפול מתמחים בהפרעות אכילה על מנת לסייע באיזון האכילה והסדרתו במקביל לטיפול נפשי מתאים. לרוב, איזון רגשי/נפשי ותזונתי מביאים לאכילה יציבה ומסתגלת ואף לירידה מסוימת במשקל.